West Kent Sunday Football League
Senior Cup 2011 2012

First Round was played on a group basis.
Teams played each other ONCE. The top two teams in each group went through to the second round.


Fixtures/Results


Group Table

Group 1 - Artois United,
Capel Sports and Social,
Southborough

Artois Utd w/o v Southborough 18 Sep
Capel S&S 0 v 3 Artois United 2 Oct
Southborough 5 v 3 Capel 30th Oct


Artois Utd 6pts
Southborough 3pts
Capel S&S 0pts










Group 2 - Crowborough Town,
Hadlow Hornets,
Tonbridge Invicta

Crowborough Town 2 v 1 Hadlow Hornets 18 Sep
Tonbridge Invicta 1 v 5 Crowborough Town 2 Oct
Hadlow Hornets 8 v 0 Tonbrdge Invicta 9 Oct


Crow Town 6pts
Hadlow Hornets 3pts
Tonbridge Invicta 0pts










Group 3 -
AFC Foresters, Green Street Blues




Both qualify owng to resignation
of other clubs










Group 4 - Paddock Wood Predators,
Paddock Wood,
Yalding and Laddingford

Paddock Wood Predators 9 v 0 Yalding & Ladd. 18 Sep
Paddock Wood 1 v 9 Paddock Wood Predators 16 Oct
Yalding and Laddingford 5 v 1 Paddock Wood 23 Oct


PW Predators 6pts
Yalding &L 3pts
Paddock Wood 0pts










Group 5 - Pembury Sunday,
Biggin Hill,
Tonbridge Origin

Biggin Hill 1 v 0 Pembury Sunday 18 Sep
Tonbridge Origin 1 v 0 Biggin Hill 9 Oct
Pembury 5 v 3 Tonbridge Origin 30 Oct


Pembury Sunday 3pts G+1
Biggin Hill 3ptd GD 0
Tonbridge Origin 3pts GD -1










Group 6 - Robin Hood,
Ramsfield,
TW Foresters

Robin Hood 3 v 5 Ramsfield 18 Sep
Ramsfield 0 v 4 TW Foresters 2 Oct
TW Foresters 1 v 5 Robin Hood 9 Oct


Robin Hood 3pts GD +2
TW Foresters 3pts GD 0
Ramsfield 3pts GD -2










Group 7 - Simla,
Armada,
Dormansland Rockets,
Green Lane

Dormansland Rockets 3 v 2 Armada 18 Sep
Green Lane 0 v 7 Simla 18 Sep
Armada 3 v 2 Green Lane 2 Oct
Simla 9 v 0 Dormansland Rockets 2 Oct
Armada 1 v 3 Simla 9 Oct
Green Lane 5 v 1 Dormansland Rockets 9 Oct


Simla 9pts
Armada 3pts GD -2
Green Lane 3pts GD-4
D'land 3 pts GD -12










Group 8 - Brecknock Arms,
Goudhurst Utd,
Insulators,
Tonbridge Rangers

Goudhurst United 4 v 3 Brecknock Arms 18 Sep
Tonbridge Rangers 0 v 5 Insulators 18 Sep
Brecknock Arms 4 v 0 Tonbridge Rangers 2 Oct
Insulators 1 v 1 Goudhurst United 2 Oct
Brecknock Arms 4 v 3 Insulators 9 Oct
Goudhurst Utd 5 v 0 Tonbridge Rangers 9 Oct


Goudhurst 7pts
Brecknock 6pts
Insulators 4pts
Ton. Rangers 0 pts

Second Round




Date

1

AFC Foresters
1
v
4
Artois United



20 Nov

2

Armada
1
v
5
Pembury Sunday



20 Nov

3

Biggin Hill
4
v
2
Hadlow Hornets



27 Nov

4

Brecknock Arms 0
v
5
TW Foresters


15 Jan

5

Robin Hood
3
v
5
Paddock Wood Predators



20 Nov

6

Simla
7
v
0
Green Street Blues



27 Nov

7

Southborough*

v

Goudhurst United




8

Yalding and Laddingford
1
v
3
Crowborough Town



20 Nov
* Southborough FC resigned therefore Goudhurst United receive a bye into the third round

Third Round




Date

9

Biggin Hill
0
v
2
TW Foresters



25 March

10

Crowborough Town
1
v
6
Paddock Wood Predators



11 March - SEE NOTE BELOW

11

Goudhurst United
0
v
7
Simla



11 March

12

Pembury Sunday
1
v
4
Artois United



11 March
Paddock Wood Predators played an inelIgible player and are therefore eliminated. Crowborough Town re-instated

Semi-Finals




Date


TW Foresters
2
v
3
Simla



22 Apr


Crowborough Town
1
v
8
Artois United



22 Apr

FINAL




Date


Artois United
1
v
2
Simla



13 May
At The Crowboorugh Commmunity Stadium, Alderbrook

Intermediate Cup Junior Cup Junior Trophy

Cups Index

Archive Index Season 2011-2012